„Oamenii sunt chemați să-și împroprieze la măsura ființei lor marea taină a răstignirii, morții și îngropării Domnului Hristos”

Data evenimentului:

Utrenia Sfintei şi Marei Vineri, numită și Denia celor 12 Evanghelii sau Slujba Sfintelor și Mântuitoarelor Pătimiri, a fost oficiată azi după-amiază de IPS Părinte Mitropolit Teofan în biserica Mănăstirii Galata.

„Din iubire pentru lume și pentru fiecare persoană în parte, Hristos Domnul a ales să moară”

În după-amiaza zilei, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei a oficiat Utrenia Sfintei şi Marei Vineri sau Denia celor 12 Evanghelii, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în biserica Mănăstirii Galata. Cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa a adresat și un cuvânt de învățătură obștii monahale și credincioșilor prezenți: „«Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiţi unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, aşa şi voi să vă iubiţi unul pe altul». Socot că în aceste cuvinte se cuprinde totul. Din iubire pentru lume, din iubire pentru fiecare ființă umană în parte, Dumnezeu a coborât pe pământ. Din iubire pentru lume și pentru fiecare persoană în parte, Hristos Domnul a ales să moară, împlinindu-se chiar cuvântul rostit de El, anume că nu poate exista o iubire mai mare decât aceea ca cineva să-și dea viața pentru altul. Împlinitu-s-a taina răstignirii, morții și îngropării Domnului Hristos. Ni s-au adus în față toate acele momente. Se cuvine - și aceasta este nădejdea cerului și a pământului, ca oamenii să înțeleagă că sunt chemați să-și împroprieze la măsura ființei lor marea taină a răstignirii, morții și îngropării Domnului Hristos. Acest lucru se poate împlini în viața noastră dacă ne așezăm cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste la picioarele Crucii”.